KYK Borcu Sorgulama

Tahsil hayatının yolu uzun ve zorluklarla doludur, çoğu zaman ailelere çocuklarını okutmakta maddi anlamda çok sıkıntı çekebilirler ve bu çocuklar yüksek öğrenime ait kredi ve yurtlar kurumunun ( yani KYK diye kısaca bilinen adı ile söylenirse) geri ödemeli olarak verdiği bursa ihtiyaç duyarlar. Katkı kredisi adı altında verilen bu paralar tahsil hayatının bitiminde 2 yıl sonra geri istenmeye başlayacaktır. Bazı gençler okudukları okulu normal süreleri içinde tamamlayamazlar ve daha uzun süre burs almak zorunda kalabilirler, zamanı ne kadar sürerse sürsün alacağınız bursu mutlaka geri ödemekle yükümlü olacaksınız. Okulunuzu bitirip de çalışma hayatına başladıktan 2 sene sonra bu geri ödemeler başlayacaktır ve bu paranın ne kadar olduğunu öğrenmek için de KYK borcu sorgulama adı altında açılmış olan internet sitelerinden yararlanabilirsiniz. Bu sayede hem toplam borcunuzun ne kadar olduğunu ve hem de ödeme planı ile ilgili tüm bilgilere ulaşacaksınız. Devlet bunu da belli aralıklarla sizden tahsil etme yoluna gidecektir, ya maaşınızdan kesilir veya dilerseniz toplu olarak da ödeyebilirsiniz.

KYK Bursu

Yüksek öğrenim kredi ve yurtlar kurumunun bu konu ile ilgili olarak açmış olduğu internet sitesini ziyaret ederek gerekli bilgileri alabilirsiniz. Bu web sitesinde e hizmetler adı altında bir sayfaya ulaşacaksınız, katkı kredisi veya öğrenim kredisi olarak bilinen isimleri ile borç sorgulama seçeneğine tıklarsanız çok kısa süre içinde kuruma olan borcunuzun miktarını öğrenebilirsiniz. KYK borcu sorgulama her bilgisayar kullanıcısının basit bir şekilde yapabileceği bir işlemdir. T.C. kimlik numarasını size verilen boş kutucukların içine yazarak bu sorgulamayı rahatlıkla yapacaksınız. Bir diğer kutunun içerisinde ise güvenlik kodunu yazmanız istenecektir ki sayfa sizi zaten buna yönlendirecektir. Daha sonra önünüze açılacak ve yine size kolaylık olsun diye ok ve işaretleri takip etmeniz ile kolayca bulacağınız borç sorgulama sayfası ile karşı karşıya kalacaksınız ve ne kadar borcunuzun olduğunu bir çırpıda öğreneceksiniz. Ayrıca bu sayfalarda geri ödeme ile ilgili planları ve ödeme takvimini de göreceksiniz. Ödemelerinizi de Ziraat Bankası veznelerinden veya yine online şeklinde yapabilirsiniz.

Öğrenim Kredisi Borç Sorgulama

Maddi yönden zor durumda olan ve verilen kriterlere uyum sağlayan her öğrenci bursla okuma hakkına sahiptir. Bazı durumlarda ise bu borçların ertelenmesi de söz konusu olmaktadır, özellikle erkek öğrenciler için askerlik yapılması bunun için önemli bir sebeptir. Ayrıca yüksek okulu bitirip de iş bulamayan öğrencilerin de burs geri ödemeleri ertelenebilir. Sigorta kayıtlarının bulunmaması onların işsiz olduklarının kanıtıdır, bunu ispatlayan öğrencilerin borçları iş bulup da sigortalı kapsamına girene kadar devam edebilir. Keza askerlik belgesini kredi ve yurtlar kurumuna ibra eden erkek öğrencilerin de borç ödemeleri askerlik süreleri bitene kadar ertelenmektedir. Yüksek okulu bitirip de hiç zaman kaybetmeden yüksek lisans ve doktora eğitimlerine başlayan öğrencilerin burs geri ödemeleri de ertelenmektedir. Ara verdikleri takdirde bu imkandan yararlanamamaktadırlar. Bütün bu ayrıntıları öğrenmek ve aynı zamanda KYK borcu sorgulama için yukarıda vermiş olduğumuz internet adresinden yararlanabilirsiniz. Online kullanım kolaylığı ile her şey ayağımızın altına kadar gelmişken bu olanaktan olabildiğince faydalanabilmeliyiz. Net ve detaylı bilgilerin tümünü sadece kimlik numarası ve girilen doğru adres sayesinde kolay ve hızlı bir şekilde öğrenerek nasıl bir ödeme takvimine sahip olduğunuzun da ayrımına varabilirsiniz. Kredi ve yurtlar kurumuna olan tüm borcunuzu bir kalemde öğrenmek için yapmanız gerekenler artık belli oldu.

KYK BORÇ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir